Edona Reshitaj, aktore

Edona Reshitaj ka lindur më 13 Korrik të vitit 1982 në Prizren. Ka diplomuar në Fakultetin e Areve Dramatike /dega e aktrimit/ pranë Universitetit të Prishtinës në vitin 2004. Ne po të njejtin fakultet, ka përfunduar studimet Master në lëmin e aktrimit në vitin 2013. Nga viti 2016 është antare e Trupës Rezidente të Teatrit Kombëtar të Kosovës.

Shfaqjet në Teatrin Kombëtar të Kosovës

 • Lenka – Rock ‘N’ Roll / Tom Stoppard ne regji të Dino Mustafic 2011.
 • Maria – Nata e Dymbedhjete/William Shakespeare ne regji të Ilir Bokshit 2012.
 • Pastruesja – Bordel Ballkan/ Jeton Neziraj, ne regji të Andras Urban, 2017.

 

Teatri DODONA

 • Cifti Hapur /Dario Fo & Franca Rame, regjia Kushtrim Koliqi 2011
 • Tregimi Zoologjik / Edward Albee, Elmaze Nura 2009
 • Stjuardesat Marc Camoletti, Armond Morina 2008
 • Burrat e deshperuar /Aldo De Benedetti, regjia Elmaze Nura 2007
 • Zoti Kryetar Nje Gote Ex Per Sex, Faruk Begolli 2001

Teatrot tjera

 • Romeo dhe Xhulieta /William Shakespeare, regjia Miki Manojlovic – Teatri Kombetare Beograd/Prishtine 2015
 • Paqeruajtesit/ Scott K. Strode – Teatrin Kombetar 2006,
 • Diana (Musical)/ La Mama NYC – Teatri Kombetar 2005

Teatri Oda

 • Sikur Kjo te Ishte Shfaqje /Almir Imshirevic, regjia Agon Myftari 2014
 • Gogoli / Arian Krasniqi, regjia Ilir Gjocaj 2005
 • Mundesite/ Howard Barker, regjia Ilire Vinca 2004

Teatri Levizes

 • Darka e Fundi nga Jeton Neziraj, regjia Markus Zonher – Rilindja 2010
 • Dimri me i gjate, regjia Jonathan Chadwick 2006
 • Ato guxojne te flasin, Rrjeti Grave 2003

Film dhe TV

Zonjusha - Genc Berisha 2016

Ajo -     Alban Zogjani 2016

Të mjerët - Genc Berisha 2013

Vibrime në mesnatë - Anton Ndrecaj2014

Udhëtimi - Jac Dusi 2014

Ballkoni - Lendita Zeqiraj 2012

Kohë pas kohe - Birol Urcan 2010

Kukumi - Isa Qosja 2008

 

Çmimet

 • Aktorja më e mirë ne Festivalin Mbarekombetar “Ditët e Komedise Shqiptare” në Preshevë , me rolin e Antonias në shfaqjen “Cifti Hapur”2011
 • Aktorja më e mirë ne Festivalin Internacional “Teatri me ndryshe”, Besjane, me rolin e Antonias në shfaqjen “Cifti Hapur”2012

Çmimi

“Ruby Award”, per aktoren me te mire dytesore, ne Festivalin Nderkombetar te Filmit Cinerockom Los Angelos, me filmin “Ballkoni” 2015